ZADUSZKI TEATRALNE|24 listopada godz. 18.00|Kościół pw. św. Dominika  

w Szczecinie 

   

 

MSZA ŚWIĘTA
W INTENCJI ZMARŁYCH LUDZI TEATRU


CZYTANIA: Lucyna Boguszewska, Paweł Niczewski
OPRAWA MUZYCZNA: Anna Pielechowska, Wanda Wojciechowska, Wojciech Kuczyński
ORGANY: Jan Kępiński

 
 

KONCERT
POŚWIĘCONY JANOWI PAWŁOWI II Z OKAZJI KANONIZACJI


CHÓR Uniwersytetu Szczecińskiego pod dyrekcją Tadeusza Buczkowskiego

Pieśni: "Eli, Eli", "Hosanna", "Serce mi każe śpiewać",

 "Iże chieruwimy", "Stabat Mater", "Alleluja", "Ave Maria",  "Agnus Dei", "Boże coś Polskę", "Amen"

OPIEKA WOKALNA: Lucyna Boguszewska

SKRZYPCE: Misza Tsebriy
   
       
AKTORZY: Iwona Gacparska, Anna Gielarowska, Małgorzata Iwańska, Paweł Niczewski, Sławomir Kołakowski, Mirosław Kucharski, Mirosław Kupiec,Jacek Piotrowski,
 

Leszek Zalewski  


 

 

   

Wśród utworów: "Poezje", "Rekolekcje w Rzymie", "Notatki osobiste"    - Karola Wojtyły,
"List do Artystów", "Tryptyk Rzymski", "Przemówienie w ONZ"                    - Jana Pawła II
oraz "Modlitwa do Ducha Świętego" podarowana kilkunastoletniemu Lolkowi przez ojca

W prologu
wiersz ks. Jana Twardowskiego -
JAN PAWEŁ II

Tyle jest w Tobie
nasze polskie oczy
wiara matki uśmiech cierpienia
i taki zwykły nie za modny dzwonek
tak zagłuszany że budzi sumienia


WYBÓR TEKSTÓW: Anna Gielarowska

       

 

 

 

 

 

"Szczecin Gacparskiego"|18 października godzina 18:00|MOK Klub Delta w Dąbiu 

 

Szczecin w różnych odsłonach - trochę architektury, rysunków komentujących życie naszego miasta, plakatów, fragmenty scenografii, sporo portretów szczecinian. 
Różne formaty, różne style, pełnia barw i nastrojów. Tusz, kredka, sepia.
Duży format i miniatura. Prace mniej znane lub jeszcze nieznane...
 

Szczecin był dla Gacparskigo miastem bez tajemnic. On- artysta dobrze słyszał echo, które niesie się po kamienicach i parkach, placach i targowiskach, wreszcie po Odrze. Jako rysownik-satyryk dostrzegał to, czego my, szarzy zjadacze chleba na  co dzień nie widzimy – absurdalne przepisy, nadgorliwość służb, chaos handlu, język ulicy. Puls miasta stawał się więc takim wewnętrznym głosem artysty. W kresce, dymku, trafnym komentarzu pokazywał nas samych, nasze zachowania, nasze spostrzeżenia. Dzięki satyrze Gacpara śmialiśmy się kiedyś i śmiejemy dziś...                                                               

IWONA GACPARSKA

   

   

Arkadiusz Gacparski ( 1962-2013) pozostawił po sobie niezwykle bogatą twórczość, która wciąż żyje i przypomina nam o tym, jak pięknym i różnorodnym miastem jest Szczecin.
Wernisażowi towarzyszy prezentacja biograficznego albumu pt. „ Arkadiusz Gacparski. Twórczość niedokończona”, którego autorką jest Iwona Gacparska.

Nie może Was tego wieczoru zabraknąć!

 

Wystawę „Szczecin Gacparskiego”

przygotowała Iwona Gacparska, a opracował ją graficznie Marcin Ozga

 

  

Instalacje "Miesiąc przestępny" Sabiny Wacławczyk na WERSALIACH 2014

 

Zapraszamy na WERSALIA 2014: niezwykłe wydarzenie artystyczne i animacyjne w miejscu, w którym możliwe są cuda. Na Dworze w Ramin w Niemczech wspólnie zaprezentują swoje akty twórcze jedni z najbardziej niezwykłych artystów związanych ze Szczecina. Przybyłym na wernisaż zaserwują ucztę dla zmysłów i napoją im umysły sztuką wysoką. WERSALIA pozwolą też wszystkim wziąć udział we wspólnym akcie kreacji z Innymi i dla Innych.

Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, Przemysław Cerebież- Tarabicki pozwoli zakosztować w swoich obrazach gry koloru, faktury i metafizyki. Mistrzyni grafiki i rysunku, Stanisława Dobrzeniecka- Żyłkowska, zachwyci w każdej pracy witalnością, niepowtarzalnością, kunsztem i perfekcjonizmem warsztatu. Zaraz po wejściu przywita i zada pytania niezwykła instalacja stworzona przez tegoroczną stypendystkę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Sabinę Wacławczyk. W ruch wprawią wystudiowane fotografie młodej artystki Aleksandry Teresińskiej. Na deser zaś tegorocznych WERSALIÓW Dwór w Ramin przygotował niezwykłość: Labirynteusz i Tadełka Tadeusza Szklarskiego, jednego z najwrażliwszych i najbardziej niezwykłych polskich animatorów kultury.

Wszystko to w otoczeniu pięknej, skromnie cichej przyrody, okalającej Dwór w Ramin. Musicie przybyć! Wernisaż odbędzie się 18 tego października (sobota) o godzinie 17.00 na Dworze w Ramin. Jedyne, co potrzebujecie, to samochód (na dojazd, który zajmuje ok pół godziny ze Szczecina) i wolny umysł. WERSALIA 2014. Dla Was.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wzlecieć ku Słońcu...  

Poszukiwania wg Pism św. Teresy z Lisieux 

 

czwartek 14 sierpnia 2014 godzina 20.00

Sanktuarium NSPJ Plac Zbawiciela 1 w Szczecinie 

 

scenariusz i wykonanie - Anna Gielarowska  

muzyka - Piotr Klimek

reżyseria - Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz  

 

127 przedstawienie 

Prezentowane także poza granicami: w Australii i Europie  

(Anglii, Szkocji, we Francji, Włoszech, na Ukrainie, w Danii)

 

teatr ag   TEATR ANNY GIELAROWSKIEJ   www. teatr-gielarowska.com

 

fot. Igor Skawiński

 

Baza castingowa Aktorzy Polscy 

Szanowni Państwo,

Mamy przyjemność poinformowania Państwa o nawiązaniu współpracy pomiędzy ZASP – Stowarzyszeniem Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji a Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.
Wspólnym celem obu organizacji jest zapewnienie Państwu możliwości uczestnictwa w nowym projekcie stworzonym i realizowanym przez SFP - profesjonalnej, wirtualnej bazie castingowej Aktorzy Polscy. Jest ona dostępna w ramach internetowego Serwisu www.aktorzypolscy.pl.
Oficjalna inauguracja projektu będzie miała miejsce 15 września 2014 roku, jednak już teraz zapraszamy Państwa do rejestracji w serwisie castingowym Aktorzy Polscy.

Jesteśmy przekonani, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii Serwis, już wkrótce, stanie się skutecznym narzędziem pracy ułatwiającym komunikację profesjonalistom z branży filmowej oraz sprawne przeprowadzenie procesu doboru obsady aktorskiej.

Jednocześnie serwis Aktorzy Polscy stwarza Państwu możliwość autopromocji oraz rozwoju kariery zawodowej. Pomoże w świadomym budowaniu własnego wizerunku, dzięki czemu łatwiej będzie Państwu dotrzeć do reżyserów obsady oraz zaprezentować swoje dotychczasowe dokonania i umiejętności.

Podkreślić należy, że Projekt ten ma charakter misyjny, niekomercyjny i realizowany jest w ramach wypełniania celów statutowych Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a co za tym idzie uczestnictwo w Serwisie ma charakter całkowicie bezpłatny.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich zadba o to, aby informacje zawarte w Państwa profilach trafiły do najlepszych specjalistów z branży filmowej: reżyserów castingu, producentów oraz innych osób odpowiedzialnych za dobór obsady. Twórcy projektu dołożą wszelkich starań aby zapewnić Państwu bezpieczeństwo użytkowania serwisu oraz zabezpieczyć podane przez Państwa dane przed dostaniem się w niepowołane ręce.

Gorąco zapraszamy Państwa do udziału w Projekcie poprzez potwierdzenie woli uczestnictwa w Serwisie rejestrując się na stronie www.aktorzypolscy.pl, gdzie znajdziecie Państwo również wszystkie niezbędne informacje na temat zasad działania i korzystania
z Serwisu. Rejestracji dokonać można również za pośrednictwem pracowników Stowarzyszenia Filmowców Polskich, którzy po uzyskaniu od Państwa niezbędnych danych utworzą Państwa profil w serwisie.

Dane kontaktowe pracowników SFP odpowiedzialnych za projekt Aktorzy Polscy:
Katarzyna Piwowar
e- mail: k.piwowar@sfp.org.pl, tel. 22 556 54 97, kom.: 661166133,
Radosław Nowak
e-mail: r.nowak@sfp.org.pl, tel. 22 556 54 49, kom.: 663422533,
Agnieszka Ulińska
e-mail: a.ulinska@sfp.org.pl, tel. 22 556 54 93, kom.: 661377966.


Z poważaniem,

Jacek Bromski, Prezes SFP    
Olgierd Łukaszewicz, Prezes Zarządu ZASP

 


 

"Szczecińskie rendez-vous"|Teatr Lalek "Pleciuga"|25.06.2014 godz.10.00 

 

„Szczecińskie rendez-vous” to przedstawienie opowiadające o fragmencie współczesnej historii naszego miasta. Jest w nim motyw muzyki lat 60-tych, opowieści o miejscach, których już dziś nie ma ( Grzybek, kawiarnia Duet, kino Kosmos i Colosseum), jest motyw kreowania logotypu Szczecina i wiele innych.  W spektaklu pokazujemy trzy pokolenia i łączące je więzi rodzinne, budowane w miejscach charakterystycznych dla naszego miasta.  Tu wszystko zaczyna się i kończy na... szczecińskich Wałach Chrobrego.

 

To autorski spektakl o łączeniu tutejszych pokoleń...

   To historia szczecińskiej muzyki...

   To przedstawienie o historii naszego miasta...

   To opowieść o miejscach pierwszych randek...

   To spektakl o nas samych...”

                                                        Iwona Gacparska

 

Reżyseria: Iwona Gacparska

scenariusz: Patrycja Kaźmierczak ,współpraca Iwona Gacparska

scenografia: Anna Sawicka

grafika: Arkadiusz Gacparski

Grają uczniowie klasy dziennikarsko-teatralnej LO 18 w Szczecinie

 

Teatr Lalek Pleciuga, 25. 06. 2014 godz. 10.00.

    

Scenograficzny "o włos" Sabiny Wacławczyk w czerwcu w Galerii Obrazu Książnicy Pomorskiej


Przez miesiąc czerwiec w Książnicy prezentowany będzie collage, który powstał z parunastu rysunków scenograficznych  z cyklu "o włos" i dzięki kreatywnej kooperatywie z młodymi artystami sceny alternatywnej w Gryfinie- Teatrem Ego Vu i Teatrem 6 i PÓŁ. 

 

ZAPRASZAMY 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z radością informujemy, że Sabina Wacławczyk została stypendystką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w dziedzinie kultury w obszarze profesjonalnej twórczości artystycznej na rok 2014.

 

Dzięki stypendium powstanie „od do”, czyli cykl trzech instalacji przestrzennych.

Na „od do” będzie składać się parędziesiąt obiektów malarskich. Będą mieć formy inspirowane maskami teatralnymi. Zostaną wykonane w technice mieszanej, łączącej klasyczną technologię teatralną z techniką awangardowego collage' u. Jest to moja autorska technika, rozwijana i udoskonalana w szeregu prac od paru lat. Już gotowe obiekty rozpoczną „wędrówkę” po przestrzeni OFF w awangardowym nurcie site specific.

Przedsięwzięcie artystyczne powstanie i będzie mieć swoja premierę (grudzień 2014) w postindustrialnej przestrzeni „OFF Marina Przestrzeń Kultury” w Szczecinie.

Premierowy wernisaż poprzedzi w listopadzie performatywna sesja fotograficzna z udziałem aktorów i tancerzy. Już teraz zapraszam chętnych artystów sceny do partycypacji w tej niecodziennej inicjatywie.

Tematem „od do” jest widoczna dla mnie, oraz polskich teoretyków i praktyków współczesnej kultury niepokojąca atomizacja społeczności i zniekształcone relacje międzyludzkie, wynaturzane przez realia współczesnego świata. „ od do” będzie wypowiedzią w języku plastyki na temat paradoksu wspólnoty, w której negatywnym cementem jest „rywalizacyjny indywidualizm”, czyli samorealizacja jednostki mylnie pojmowana jako egoizm, cynizm, pragmatyzm, konformizm, prowadzące do nieświadomej opresyjności.  

Sabina Wacławczyk

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy pomyślnych artystycznych działań i realizacji wyśmienitych projektów

 

 

"Legendy" |31 maja godz. 18.00|Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK 

 

„Legendy”. Taneczną adaptację książki „Nowe legendy miejskie. Śląsk”, w choreografii Kai Kołodziejczyk, proponuje widzom od 10 roku życia Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK. Premiera 31 maja (sobota), godz. 18.00.

Pierwsza produkcja Teatru ROZBARK, miejsca otwartego na taniec, sztukę współczesną i artystów. Na deskach Teatru zatańczą znakomici tancerze, pracujący pod okiem wybitnej choreografki Kai Kołodziejczyk. Dramaturgiem w projekcie jest Rafał Urbacki. Muzykę do spektaklu skomponowali Ania Brachaczek & Hrabia Fochmann (BiFF), a partnerem całego przedsięwzięcia jest Fundacja Moma Film. Scenografię wykonała Margaret Krawecka, a kostiumy Paulina Plizga.

„Legendy” to spektakl inspirowany książką „Nowe legendy miejskie. Śląsk”. Podsumowuje ona literacko-scenariuszowy etap projektu o tej samej nazwie, w którym wzięło udział blisko 1000 uczniów klas trzecich śląskich szkół podstawowych (z Bytomia, Katowic, Chorzowa, Zabrza, Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Piekar Śląskich). 

Napisane i zilustrowane przez dzieci i młodzież legendy – nowe opowieści o śląskich miastach, pozwalają spojrzeć na śląską przestrzeń przez pryzmat wrażliwości i wyobraźni młodych ludzi. I to właśnie ich wyobraźnia staje się podstawową inspiracją przedstawienia. Spektakl nawiązuje do wybranych przez choreografkę niesamowitych opowiadań zainspirowanych regionem Górnego Śląska (na nowo napisana historia osiedla Gwiazdy czy Spodka) i sytuacjami, jakie wydarzyły się lub wydarzyć się mogły na Śląsku. 

Realizatorzy budują taneczną adaptację poszczególnych legend. Scena staje się miejscem, gdzie spotykają się bohaterowie barwnych opowiadań zasłyszanych w domu, w szkole lub wymyślonych przez dzieci. Na scenie wyląduje spodek, pojawią się kosmici, a duchy straszące w budynkach pokażą się w nowym wcieleniu. Taniec, muzyka, kolorowe kostiumy i scenografia przeniosą widza w świat dziecięcej wyobraźni. „Legendy” stają się zbiorem opowieści o współczesnej aglomeracji śląskiej. Zasłyszane historie, przytaczane anegdoty, pogłoski osiedlowe – wszystko to mogło zdarzyć się naprawdę… ale czy się zdarzyło? 

 

"Brzydkie kaczątko" według Hansa Christiana Andersena 

          RÓŻANKA
          

           21 czerwca 2014, godz. 13.00
          "Brzydkie kaczątko" według Hansa Christiana Andersena   

       
          premiera: 16 maja 2014, Biblioteka Publiczna w Dębnie
          
          Bajkoterapia. Zaproszenie do twórczej drogi odkrywania  talentów i     

         odważnego pokonywania trudności...
          W programie: warsztaty dla dzieci "ABC młodego aktora" oraz  wspólne  

          zagranie przedstawienia.
          Różne formy aktywności uczestnika poprzez maski, pacynki,  przytulanki...

          Prowadzenie: Anna Gielarowska

 

          Teatr Anny Gielarowskiej     

          www.teatr-gielarowska.com    

       


           

 

 

 

 

Instalacja site specific WYBRYKI na szczecińskim Podzamczu 

 

... czyli drobne ingerencje wyrażające braki w przestrzeni publicznej Podzamcza.

Na czas Europejskiej Nocy Muzeów (17 maja w sobotę) powstanie instalacja „Wybryki”. Za pomocą drobnych gestów w dwunastu wybranych i oznakowanych miejscach szczecińskiego Podzamcza powstanie instalacja site specific. Jej zadaniem jest wskazanie na niektóre braki i przyczyny niezadowalającego stanu tej części Szczecina - od estetycznego po ekonomiczny. Stacje instalacji odnaleźć będzie można między innymi w sali dydaktycznej Liceum Plastycznego, we wnętrzu Szkoły Wizażu, witrynie New Look Studio...

Instalacja nie wyrazi pełnej listy bolączek Podzamcza, dlatego warto, by jej odwiedzający wzięli w niej czynny udział: w czterech miejscach Podzamcza czekać będą na uczestników Nocy Muzeów pudełka, do których każdy będzie mógł dorzucić własny, subiektywnie zauważony „brak”.

Start instalacji o godzinie 18.00 przed Ratuszem Staromiejskim. W odnalezieniu kolejnych stacji Wybryków pomogą czekające na chętnych mapki.

Zapraszam!

Sabina Wacławczyk (jako Wanda Lova)

 

 

 

Koncert z okazji kanonizacji Jana Pawła II 

              

      "CO MU W DUSZY GRAŁO"
      Bazylika Archikatedralna w Szczecinie
      27 kwietnia, godz. 13.00
      
      Wykonawcy:
      prezentacja fragmentów homilii papieskich - Anna Gielarowska
      fortepian, improwizacje - Tomasz Trzciński

„Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze.
(…) Człowiek i tylko człowiek jest sprawcą i twórcą kultury:
człowiek i tylko człowiek, w niej się wyraża i w niej się potwierdza.

Przyszłość człowieka zależy od Kultury!
Tak! Pokój na świecie zależy od prymatu Ducha!
Tak! Pokojowa przyszłość ludzkości zależy od miłości!”


(św. Jan Paweł II. W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych, 2 czerwca 1980)

  Więcej:

      www.teatr-gielarowska.com       

      www.tomasz-trzcinski.info    

      Reportaż z Koncertu w "Arce" TVP Szczecin pod redakcją Anny Świtalskiej (4 maja 2014)
   
 

 

Międzynarodowy Dzień Teatru w Szczecinie 

24 marca w Teatrze Lalek "Pleciuga" świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Tradycyjnie podczas uroczystych obchodów celebrowaliśmy jubileusze naszych Koleżanek i Kolegów. W tym roku świętowaliśmy wraz

z Bolesławą Fafińską, Niną Grudnik, Leszkiem Czyżem, Bernardem Zgorzelskim oraz Wiesławem Łągiewką.

Gorąco gratulujemy wspaniałych jubileuszy i życzymy jeszcze wielu lat na szczecińskiej scenie!

 

Zapraszamy do zapoznania się i wysłuchania materiału pod linkiem poniżej. 

Nie wyobrażam sobie życia bez teatru  

 fot. Karolina Nowaczyk 

 

 

Eustachy Kojałłowicz- uroczystość powtórnego pochówku 

31 marca 2014 miała miejsce uroczystość przeniesienia szczątków Eustachego Kojałłowicza do grobu jego żony - Stanisławy Engelówny. Małżeństwo wspólnie spoczywa na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

(kw 20A-4-3).

Serdecznie dziękujemy paniom  prof. Bożenie Chuda-Mickiewicz i dr Zofii Garnuszewskiej – za pokrycie kosztów ekshumacji i powtórnego pochówku Eustachego Kojałłowicza, duszpasterzowi środowisk twórczych ks. Mariuszowi Cywce za prowadzenie ceremonii, państwu Ewie i Wojciechowi Hera, właścicielom firmy „Hera”, za obsługę ceremonii i nieodpłatne wykonanie prac kamieniarskich, pani Ewie Palacz oraz Zakładowi Usług Komunalnych za bezpłatną renowację nagrobka Stanisławy Engelówny, panu Maciejowi Słomińskiemu oraz Stowarzyszeniu na rzecz Cmentarza Centralnego za zorganizowanie uroczystości, pani Małgorzacie Iwin i młodzieży z Gimnazjum nr IX za opiekę nad grobem Stanisławy Engelówny.

 

 

Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru  

ORĘDZIE MIĘDZYNARODOWEGO INSTYTUTU TEATRALNEGO
NA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
27 MARCA 2014

 

Tekst orędzia 

 

 

Nowy skład Zarządu  

Uprzejmie informujemy, że 3 marca 2014 w Teatrze Lalek "Pleciuga" w Szczecinie ukonstytuował się nowy Zarząd Oddziału ZASP w Szczecinie w następującym składzie: 

Przewodniczący Zarządu Oddziału- Mirosław Kosiński

Wiceprzewodnicząca Zarządu Oddziału- Katarzyna Bieschke- Wabich

Wiceprzewodniczący Zarządu Oddziału- Wiesław Łągiewka

Sekretarz- Wiesław Lewoc  

Członkowie Zarządu Oddziału:

Krystyna Zgud-Polaczek

Zbigniew Wilczyński

Danuta Kamińska

Paweł Niczewski

Lucyna Boguszewska  

Skład Oddziałowej Komisji Rewizyjnej:

Leszek Zalewski (przewodniczący)

Anna Gielarowska

Henryk Walentynowicz  

Skład Oddziałowego Sądu Koleżeńskiego:

Grażyna Wojtczak (przewodniczaca)

Bolesława Fafińska

Ewa Sobiech  

Delegaci ZO ZASP na Walny Zjazd Delegatów ZASP:

Paweł Niczewski

Wiesław Lewoc

Zbigniew Wilczyński

Mirosław Kosiński

 

 

Portret i karykatura| wystawa prac Arkadiusza Gacparskiego

W dniu 6 marca (czwartek) o godz, 18.00 w Galerii Liceum Plastycznego przy ul. Kurkowej 1, w ramach obchodów 65 lecia szkoły, zostanie otwarta wystawa prac zmarłego w kwietniu ubiegłego roku znakomitego szczecińskiego rysownika i karykaturzysty Arkadiusza Gacparskiego. Artysta był absolwentem tej renomowanej szkoły. Ukończył ją w 1983 roku za czasów słynnego dyrektora Guido Recka. Gacparski zawsze powtarzał, że Guido Reck to znakomity dyrektor, który pozwalał swoim uczniom wręcz wyżywać się  w sztuce.

Gacparski przez lata wspominał szkołę w zabytkowej kamienicy Loitzów z ogromnym sentymentem i nazywał ją szczecińską Akademią Guido Recka. Uczyli go, wychowywali i byli jego mistrzami tak znakomici artyści jak wspomniany Guido Reck, Edmund Witkowski i Antoni Wróbel. Gacpar przez wiele późniejszych lat kierował się ich radami w życiu zawodowym. 
 

Był z tego powodu niezwykle dumny.

Arkadiusz Gacparski zmarł po ciężkiej chorobie 14 kwietnia 2013 roku. Pozostawił po sobie wszechstronną twórczość. Jej namiastkę, w postaci barwnych portretów  i karykatur znanych ludzi piosenki, kabaretu i estrady zobaczymy w Galerii Jego ukochanego Liceum Plastycznego przy ul. Kurkowej w Szczecinie. Wstęp wolny.

Iwona Gacparska

 

 

 

 

Rysowanie Teatru|Wystawa Sabiny Wacławczyk  

Mam zaszczyt zaprosić na moją wystawę indywidualną pt: „Rysowanie Teatru”.

Wernisaż odbędzie się 8 mego marca w sobotę o godz 17.00 w Klubie Delta (Filia MOK) w Szczecinie Dąbiu.

Prezentuję wybór ośmiu projektów scenografii teatralnej, wybranych na cele wystawy spośród wszystkich, jakie stworzyłam w ciągu ostatnich pięciu lat. To około setki rysunków w rożnych technikach, wykonanych w różnych okolicznościach, na prośbę różnych instytucji i artystów.

Gorąco zachęcam do oglądania.

Wystawa trwa do 1 szego kwietnia 2014.

więcej informacji o mnie i o wystawie pod linkiem:

http://www.klubdelta.pl/index.php?m=program&id=8&subid=430

Polecam wystawę również ze względu na zbliżające się (24 tego marca) Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru.

 

Pozdrawiam serdecznie

scenograf i reżyser teatralna

Sabina Wacławczyk

 

 

 

Nagroda Henryk  

Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP w maju 2009r. ustanowił nagrodę HENRYK za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie teatru lalek. Jest to nagroda indywidualna, pragniemy każdego roku honorować nią wybitnych twórców z całego środowiska .

 

W tym roku – o czym z radością informujemy – laureatami nagrody są:

 1. Elżbieta Węgrzyn

 2. Grzegorz Kwieciński

 

Wręczenie statuetek Henryka, odbędzie się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ul. Jazdów 1
podczas spotkania z okazji uroczystych obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa w dniu 24 marca 2014 roku o godz. 12:00.

   

Patronem nagrody HENRYK jest

Henryk Ryl (1911-1983) lider polskiego lalkarstwa, reżyser teatru lalek, dramaturg, teoretyk teatru, publicysta, nauczyciel, wieloletni redaktor pisma „Teatr Lalek, założyciel Teatru Lalek Arlekin w Łodzi (1948r.). Mocno zaangażowany w działalność społeczną na rzecz środowiska lalkarskiego oraz rozwój teatru lalek w Polsce. Był współzałożycielem i wieloletnim przewodniczącym Polskiego Ośrodka Lalkarskiego UNIMA. Dzięki niemu w 1950r. powstała Sekcja Teatrów Lalek SPATiF (obecnie ZASP), której przez wiele kadencji był przewodniczącym. Był on wybitną osobowością i ogromnym autorytetem w powojennym teatrze lalek.

 

 

Podziękowanie

 

 

 

 

 

 "Życie odmierzane piosenkami" -nowy album Wiesława Łągiewki 

Życie odmierzane piosenkami –rok jak song, lata komedii i zimy liryki… Piosenki napisane specjalnie dla mnie i nie tylko –w ich wiernej asyście stoję na scenach teatralnych, estradach i kabaretach. To moje przystanki –stacyjki –tak o swoim nowym albumie z piosenkami, wydanym z okazji jubileuszu 40. lat pracy artystycznej, opowiada Wiesław Łągiewka.  

Na Życie odmierzane piosenkami składają się dwa krążki. Pierwszy Piosenki ze scenki –zaśpiewany specjalnie dla najmłodszych, w nagraniach do tej płyty nie mogło zabraknąć córki Wiesława Łągiewki, Marty. Razem zaśpiewali dwa utwory, w albumie znajdziemy także piosenki ze spektakli. Proszę, kochane Dzieciaki, oto "Piosenki ze scenki". Wstańcie z tapczanów, bo tej płyty słucha się w ruchu: wolno skakać, robić miny i wcale nie trzeba być cicho. Kto lubi śpiewać - polubi jeszcze bardziej. Kto nie umie - teraz się nauczy. A ja mogę się dobrze bawić tylko z Wami - moimi Słuchaczami. Niech to będą nasze wspólne piosenki i wspólna scenka! Bo Piosenki ze scenki to również rodzinna, edukacyjna rozrywka, z dołączonej do albumu książeczki, dowiemy się jakie zabawy wykonać w danym momencie słuchania. Piosenki ze scenki rozwijają dziecko za pomocą zgadywanek, „dośpiewanek” i ćwiczeń dykcyjnych, a wszystko w rytmie słuchanych  utworów.

Drugi krążek Pioseny ze sceny wydany jest dla większych słuchaczy, co ciekawe z dołączonej do albumu książeczki możemy poznać historie związane z piosenkami. Poznamy  wspomnienia z zagranych przez Wiesława Łągiewkę ról, spotkanych przyjaciół, czy pracy z cenionymi artystami (m.in. Zbigniewem Zamachowskim, Wojciechem Malajkatem, Markiem Walczewskim, Zbigniewem Wodeckim). Zapraszam Państwa do podróży przez krainy szczecińskich teatrów i twórców, przez krainy mojego życia. Piosenki - przyjaciółki moje niewidzialne - dzisiaj pozwolą się zobaczyć...- zachęca Wiesław Łągiewka

Kompozytorami i autorami tekstów są: Zbigniew Zamachowski, Artur Daniel Liskowacki, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Adam Opatowicz, Krzysztof Baranowski, Janusz Stalmierski, Andrzej Poniedzielski, Barbara Stenka, Tadeusz Klimowski, Bruno Gościniak, Ryszard Leoszewski, Agnieszka Mazurek, Urszula Piotrowska, Magda Melnicka-Sypko –oraz koledzy z liceum –Henryk Lewicki oraz Leonard Kaczanowski. A także Julian Tuwim i Konstanty Ildefons Gałczyński. Autorem okładek płyt  jest Leszek Żebrowski.

Płyta do kupienia w Teatrze Polskim w Szczecinie.

Gorąco polecamy!

 

"Niedoparki"- bajka dla dzieci/ Kino Zamek/ Premiera 1 lutego 2014 

Niedoparki zafascynowały mnie już od pierwszego czytania. Pierwszy raz czytałem je razem z moim synem Franciszkiem i od razu stwierdziliśmy, że trzeba z tego zrobić przedstawienie.Dają niesamowitą możliwość stworzenia fantastycznej teatralnej zabawy. Połączenie planu żywego i lalkowego mogą dać szansę na dynamiczne i pełne akcji widowisko. Niepowtarzalny humor, zabawne odniesienia do literatury, filmu kryminalnego i gangsterskiego, dają okazję na zabawę nie tylko dla najmłodszych, ale także dla ich rodziców. To również opowieść o przyjaźni, zdradzie i wybaczeniu. Ale przede wszystkim jest to pierwsza w literaturze i może pierwsza w teatrze próba zmierzenia się z jedną z największych tajemnic ludzkości: „gdzie giną skarpetki?". A my pozostajemy  z ciągle rosnącymi workami niedoparków.

Paweł Niczewski

            

 

Autor utworu: Pavel  Šrut, Autor przekładu: Julia Różewicz, Autor adaptacji tekstu: Paweł Niczewski, Reżyseria: Arkadiusz Buszko, Muzyka: Jacek Gałkiewicz, Teksty piosenek: Marek Maj, Kostiumy: Agnieszka Miluniec, Scenografia: Maciej Osmycki,
Projekt plakatu: Jan Estrada Osmycki,  

Obsada: Paulina Lenart, Paweł Niczewski

 

                       Spektakl współfinansowany przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz Związek Artystów Scen Polskich

 

                                                                                              Serdecznie zapraszamy! 

 

 

"Arkadiusz Gacparski. Twórczość niedokończona" - promocja książki 

Promocja albumu "Arkadiusz Gacparski. Twórczość niedokończona" odbędzie się w piątek, 14 lutego o godz. 17.00 w Książnicy Pomorskiej, Aula. Autorką jest Iwona Gacparska, wdowa po Artyście, szczecińska aktorka.  Opracowanie graficzne całości albumu, skład i projekt okładki - Marcin Ozga.  

Patronat medialny – TVP Szczecin i Kurier Szczeciński.

Książka objęta Mecenatem Miasta Szczecin oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

 

To książka opowiadająca o pracy szczecińskiego rysownika, karykaturzysty, ilustratora, plakacisty Arkadiusza Gacparskiego, który zmarł po ciężkiej chorobie w kwietniu 2013 roku. Autorka przypomina nam Jego pasje i poglądy na świat. Przekazuje także krótki zapis Jego zmagań z chorobą i samym momentem Odejścia. Dzieli się z czytelnikiem swoimi wspomnieniami na temat tego, jak powstawały niektóre rysunki, co było kluczem do rysowania znakomitych karykatur i portretów, opowiada jakim był człowiekiem, o czym marzył, kim chciał zostać w czasach dzieciństwa. Opowiada też o ludziach, których Artysta spotkał na drodze swojego zawodowego życia i dzieli się własnymi przemyśleniami po śmierci Męża.

Arkadiusz Gacparski współtworzył w początkach lat 90 szczecińską Piwnicę przy Krypcie oraz słynne szczecińskie Dymnalia. Był Przyjacielem aktorów, którym na przestrzeni 30 lat swojej pracy  rysował znakomite karykatury i portrety. Wyszła z tego taka osobliwa aktorska kronika Szczecina. O tym wszystkim w swojej książce opowiada jej autorka – wdowa po Artyście, Iwona Gacparska.

Opowieść uatrakcyjniają wspomnienia przyjaciół, których zawsze wokół Arkadiusza Gacparskiego było wielu, bo był dobrym człowiekiem, człowiekiem o wielkim sercu ,wspaniałym Artystą i kronikarzem współczesnych czasów, a także kronikarzem Szczecina. Na kartach książki Arkadiusza Gacparskiego wspominają między innymi: Mateusz Wagemann, Małgorzata Jacyna-Witt, Leszek Dobrzyński, Dariusz Wieczorek, Adam Opatowicz, Marek Pasiuta, Tomasz Jankiewicz, Konrad Pawicki, Joanna Tryniszewska i wielu innych.

Na tę promocję trzeba przyjść, tu nie może Państwa zabraknąć.  

Bo to taka opowieść o nas samych...

 

 

 

 

Zaduszki Teatralne 

 

 

W programie tegorocznych uroczystości:

 

Giovanni Battista Pergolesi

STABAT MATER

Wystąpią: Ewa Filipowicz- mezzosopran, Lucyna Boguszewska- sopran, Norbert Twórczyński- dyrygent

recytacja:Bolesława Fafińska,  Anna Gielarowska, Mirosław Kupiec, Wiesław Łągiewka,  Paweł Niczewski

Prowadzenie: Mirosław Kosiński

18 listopada 2013
Kościół p.w. św. Dominika plac Ofiar Katynia 1
Występy poprzedzi msza święta o godzinie 19.

WSTĘP WOLNY

 

Serdecznie zapraszamy 

 

 

 

 

 

 

 

 

Być kochanym... Poszukiwania według wierszy ks. Jana Twardowskiego  

 

Zapraszamy na spektakl poetycki
- w klimacie gotyckiej, XIV wiecznej, pofranciszkańskiej świątyni, z unikalnymi polichromiami i freskami średniowiecznymi, najstarszą w Szczecinie więźbą dachową z 1368/9 roku, płytami nagrobnymi, a także nowatorskim babtysterium -

 

Być kochanym...  

Poszukiwania według wierszy ks. Jana Twardowskiego

2 listopada 2013, godz. 19.00 (sobota)
ul. Świętego Ducha 9, kościół p.w. św. Jana Ewangelisty (Księża Pallotyni)

Scenariusz, słowo, realizacja – Anna Gielarowska

Opracowanie muzyki, gitara klasyczna – Kornela Arwicz-Sienicka

 

Człowieka prowadzi Anioł Muzyki, by odkrył „kim jest?” („ja prawdziwe” wg wiersza ks. Jana).

Piękne, pełne prostoty i refleksji wiersze Autora „Nie przyszedłem Pana nawracać”.

                                                                    
W programie:

"Elogio de la danza" Leo Brouwera
"Cavatina" Stanley'a Myersa
"Serenada" Franza Schuberta
"Recuerdos de la Alhambra" Francisco Tarregi
 

 

Pierwotna wersja przedstawienia to „Z Ziemią krążymy”… Poszukiwania wg wierszy ks. Jana Twardowskiego do muzyki Waldemara Sutryka. Została rozpisana na sześć osób: obok aktorki – tancerka, śpiewaczka, trzech muzyków (Anioły: Muzyki, Tańca i Śpiewu). Spektakl oglądał Twardowski w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu – 17.12.2004.     

 

Z wpisu ks. Twardowskiego:   

 

“Uważam, że Ania Gielarowska mówiła wiersze, ale na szczęście nie recytowała. To mi bardzo odpowiada, nie każdy tak mówić potrafi. Mówiła w sposób prosty, naturalny. Chciałbym, żeby tak właśnie moje wiersze mówiono” (2004).

Dotacje: Urząd Miasta Szczecin i Związek Pisarzy Polskich Oddział w Szczecinie.   

Anna Gielarowska jest w posiadaniu filmu o Księdzu Poecie  (TVP 3 „Arka”  

emitowała fragmenty). Odwiedzała Księdza w przeciągu dwóch ostatnich lat życia - dziewięciokrotnie.  Była przy Księdza „odchodzeniu” 18.01.2006 w Warszawie, na Banacha. Jak mówi: „’Ojciec’ poczekał”.

 

 

 

  Zdjęcia: Michał Kulik 

 

   

Podziękowanie      

 

 

 

BRITH OUT | 30.10 | h. 20.00 | POZNAŃ | POLAND
Archive of the body

choreografia: Kaya Kołodziejczyk
tańczą: Kaya Kołodziejczyk, Karolina Wołkowiecka, Karol Tymiński, Ramona Nagabczyńska, Filip Szatarski
reżyseria świateł: Herman Venderickx
menadżer produkcji: Natalia Starowieyska

Proces kreacji zainspirowany został poszukiwaniami odpowiedzi na kilka pytań: Czy możliwe jest wyabstrahowanie z przestrzennych i socjalnych relacji znaków odnoszących nas do dziedzictwa i tradycji? Czy pop może oznaczać folk? Czy rekonstrukcja jest możliwa i jaką formę może przyjąć? W jakim kierunku podąża ruch, kiedy następuje ograniczenie jego przestrzeni?

Jednym z głównych motywów strukturyzujących pracę performerów w pierwszej fazie była rekonstrukcja zarówno taneczna, jak i muzyczna „Krzesanego” Conrada Drzewieckiego. Inspirowana tańcem podhalańskim choreografia, której premiera odbyła się w 1977 roku w Poznaniu, po trzydziestu latach wraca jako punkt wyjścia dla tancerzy pod przywództwem Kai Kołodziejczyk – tym razem w Belgradzie. Tam bowiem rozpoczęły się prace do spektaklu „Brith Out” i kończą się instalacją ułożoną dla pięciu tancerzy w przestrzeni galeryjnej. Nie ma śladu po tańcu w kole, nie ma ludowych kostiumów, powstaje zupełnie nowe dzieło, wyrastające z tej wydobytej choreografii i tradycji Podhala – choreograficzny palimpsest.

Wykorzystanie technik improwizacji opartych na neurologii oraz wizualizacji umożliwiło rozwinięcie indywidualnego potencjału tancerzy, z których każdy reprezentuje odmienną szkołę tańca i estetykę ruchu. Intymne i kameralne instalacje ruchowo-taneczne, w sytuacji wyjątkowej fizycznej bliskości obiektu, konfrontują widza z różnorodnością prezentowaną przez wykonawców, jak i z własnymi oczekiwaniami co do recepcji ciała w ruchu, w kontekście galeryjno-teatralnej przestrzeni.


Brith Out...” to spektakl / instalacja taneczna dla pięciu tancerzy. Praca nad nim rozpoczęła się w Belgradzie (październik 2007) w ramach interdyscyplinarnego projektu artystycznego „Rezonans" Polska-Serbia-Szwajcaria organizowanego przy wsparciu m.in. szwajcarskiej Fundacji dla Kultury ProHelvetia.
Premiera Warszawska odbyła się podczas Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji Rozdroże 2008 w Centrum Sztuki Współczesnej/Zamku Ujazdowskim.


 
 

Spotkanie z Wiesławem Lewocem, autorem książki "B-kompleks" 

Książnica Pomorska zaprasza na promocję debiutanckiej powieści Wiesława Lewoca – “B-kompleks”.   

Miejsce: Sala Stefana Flukowskiego

Data: 26 września 2013, godz.17.00 (wstęp wolny) 

Gośćmi autora będą: Artur D. Liskowacki (pisarz, krytyk literacki, dziennikarz) i Adam Dzieciniak (aktor).

 

Debiut Wiesława Lewoca to propozycja nie tylko sprawna warsztatowo, ale i z różnych przyczyn interesująca. Autor, urodzony w Szczecinie (1967) i znany dotąd jako aktor szczecińskich scen oraz animator kultury w swojej pierwszej powieści opisuje losy wysiedlonej znad Niemna i osiadłej na Ziemiach Zachodnich rodziny Jarmoców. Repatrianci niby się w tych nowych warunkach zakorzeniają, ale obciążeni bagażem historii, a także obsesji i traum, lęków i kompleksów, degenerują się , dziwaczeją i popadają w jeszcze większe fobie i kompleksy. Powieść ma znamiona rodzinnej sagi (Jarmocowie to liczna familia, a ich losy ukazane są na tle szerokiej panoramy PRL), lecz ta klasyfikacja jest myląca. B kompleks to raczej bildungsroman – powieść o dojrzewaniu i formowaniu się moralnym i duchowym bohatera, w tym przypadku Antoniego Jarmoca. Jest zarazem jakby odwróceniem tej formuły – mamy tu bowiem do czynienia nie z rozwojem, a z postępującym regresem.

Główny bohater, zmagający się z domowymi zmorami i własną… nietypowością (już jako niemowlę ma genitalia dorosłego mężczyzny), szarpany namiętnościami (śmiała erotyka) i ambicjami (chce zostać aktorem) – uczy się życia z brawurą, ale doznaje bolesnych rozczarowań. Powieść z każdą stroną staje się coraz bardziej serio. Ba, nabiera cech psychodramy i horroru, zmieniając się w dramatyczny obrachunek życia okaleczonego, przegranego. Atmosfera zagęszcza się, nabrzmiewa.Musi nastąpić jakieś rozwiązanie. Tylko jakie?

                                                                                Artur D. Liskowacki

                                                                               („Kurier Szczezciński”)


 

Kreską Gacparskiego- wystawa rysunku satyrycznego 

Związek Artystów Scen Polskich w Szczecinie objął patronatem jubileuszową wystawą rysunku satyrycznego KRESKĄ GACPARSKIEGO, znanego szczecińskiego plakacisty, karykaturzysty, scenografa, rysownika, a przede wszystkim przyjaciela artystów- Arkadiusza Gacparskiego (1962-2013).

Na wystawie znajdziemy ponad 50 grafik artysty, których tematem jest wszystko to, co nas boli, śmieszy, a czasem przeraża. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Rysunki to trafny komentarz, dosadna puenta, charakterystyczna kreska, inteligentny humor. To satyra na czasy współczesne - na politykę, moralność, absurdy funkcjonowania państwa, problemy artystów. Prezentowane prace to namiastka tego, co powstało na przestrzeni ostatnich 20 lat. Wszystko w bieli i czerni, w piórku  i tuszu - tradycyjnie, jak na klasyka gatunku przystało. Taka charakterystyczna  "Kreska Gacparskiego" ...

 

kurator wystawy, wybór rysunków, komentarz - Iwona Gacparska

projekt graficzny wystawy, zaproszenia, plakatu, folderu– Marcin Ozga

 

Wystawa trwać będzie od 13 września do 13 października br. uroczyste otwarcie odbędzie się 13 września           o godzinie 17 na Jasnych Błoniach w Szczecinie.

 

Arkadiusz Gacparski w Encyklopedii Szczecina 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy!