W naszych planach

Feed
27.04.2014 CO MU W DUSZY GRAŁO
Koncert z okazji Kanonizacji Jana Pawła II Szczecin- Bazylika Archikatedralna, Niedziela, 27 kwietnia godzina 13:00 Pyrzyce- Kościół p.w. Matki Boskiej Bolesnej, Sobota, 3 maja godzina 19:00 Improwizacje...    więcej
27.04.2014 | SOL | Międzynarodowy Dzień Tańca
Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, bilety w cenie: 20 zł. ulgowy, 30 zł. normalny pomysł i wykonanie: Kaya Kołodziejczyk kostiumy: Grzegorz Matląg – MALDOROR muzyka: Sun Ra „Space is the...    więcej
28.04.2014 Zebranie Zarządu Oddziału ZASP w Szczecinie
miejsce: Sala konferencyjna Teatru Lalek "Pleciuga"    więcej


Międzynarodowy Dzień Teatru w Szczecinie 

24 marca w Teatrze Lalek "Pleciuga" świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Tradycyjnie podczas uroczystych obchodów celebrowaliśmy jubileusze naszych Koleżanek i Kolegów. W tym roku świętowaliśmy wraz

z Bolesławą Fafińską, Niną Grudnik, Leszkiem Czyżem, Bernardem Zgorzelskim oraz Wiesławem Łągiewką.

Gorąco gratulujemy wspaniałych jubileuszy i życzymy jeszcze wielu lat na szczecińskiej scenie!

 

Zapraszamy do zapoznania się i wysłuchania materiału pod linkiem poniżej. 

Nie wyobrażam sobie życia bez teatru  

 fot. Karolina Nowaczyk 

 

 

Eustachy Kojałłowicz- uroczystość powtórnego pochówku 

31 marca 2014 miała miejsce uroczystość przeniesienia szczątków Eustachego Kojałłowicza do grobu jego żony - Stanisławy Engelówny. Małżeństwo wspólnie spoczywa na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

(kw 20A-4-3).

Serdecznie dziękujemy paniom  prof. Bożenie Chuda-Mickiewicz i dr Zofii Garnuszewskiej – za pokrycie kosztów ekshumacji i powtórnego pochówku Eustachego Kojałłowicza, duszpasterzowi środowisk twórczych ks. Mariuszowi Cywce za prowadzenie ceremonii, państwu Ewie i Wojciechowi Hera, właścicielom firmy „Hera”, za obsługę ceremonii i nieodpłatne wykonanie prac kamieniarskich, pani Ewie Palacz oraz Zakładowi Usług Komunalnych za bezpłatną renowację nagrobka Stanisławy Engelówny, panu Maciejowi Słomińskiemu oraz Stowarzyszeniu na rzecz Cmentarza Centralnego za zorganizowanie uroczystości, pani Małgorzacie Iwin i młodzieży z Gimnazjum nr IX za opiekę nad grobem Stanisławy Engelówny.

 

 

Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru  

ORĘDZIE MIĘDZYNARODOWEGO INSTYTUTU TEATRALNEGO
NA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
27 MARCA 2014

 

Tekst orędzia 

 

 

Nowy skład Zarządu  

Uprzejmie informujemy, że 3 marca 2014 w Teatrze Lalek "Pleciuga" w Szczecinie ukonstytuował się nowy Zarząd Oddziału ZASP w Szczecinie w następującym składzie: 

Przewodniczący Zarządu Oddziału- Mirosław Kosiński

Wiceprzewodnicząca Zarządu Oddziału- Katarzyna Bieschke- Wabich

Wiceprzewodniczący Zarządu Oddziału- Wiesław Łągiewka

Sekretarz- Wiesław Lewoc  

Członkowie Zarządu Oddziału:

Krystyna Zgud-Polaczek

Zbigniew Wilczyński

Danuta Kamińska

Paweł Niczewski

Lucyna Boguszewska  

Skład Oddziałowej Komisji Rewizyjnej:

Leszek Zalewski (przewodniczący)

Anna Gielarowska

Henryk Walentynowicz  

Skład Oddziałowego Sądu Koleżeńskiego:

Grażyna Wojtczak (przewodniczaca)

Bolesława Fafińska

Ewa Sobiech  

Delegaci ZO ZASP na Walny Zjazd Delegatów ZASP:

Paweł Niczewski

Wiesław Lewoc

Zbigniew Wilczyński

Mirosław Kosiński

 

 

Portret i karykatura| wystawa prac Arkadiusza Gacparskiego

W dniu 6 marca (czwartek) o godz, 18.00 w Galerii Liceum Plastycznego przy ul. Kurkowej 1, w ramach obchodów 65 lecia szkoły, zostanie otwarta wystawa prac zmarłego w kwietniu ubiegłego roku znakomitego szczecińskiego rysownika i karykaturzysty Arkadiusza Gacparskiego. Artysta był absolwentem tej renomowanej szkoły. Ukończył ją w 1983 roku za czasów słynnego dyrektora Guido Recka. Gacparski zawsze powtarzał, że Guido Reck to znakomity dyrektor, który pozwalał swoim uczniom wręcz wyżywać się  w sztuce.

Gacparski przez lata wspominał szkołę w zabytkowej kamienicy Loitzów z ogromnym sentymentem i nazywał ją szczecińską Akademią Guido Recka. Uczyli go, wychowywali i byli jego mistrzami tak znakomici artyści jak wspomniany Guido Reck, Edmund Witkowski i Antoni Wróbel. Gacpar przez wiele późniejszych lat kierował się ich radami w życiu zawodowym. 
 

Był z tego powodu niezwykle dumny.

Arkadiusz Gacparski zmarł po ciężkiej chorobie 14 kwietnia 2013 roku. Pozostawił po sobie wszechstronną twórczość. Jej namiastkę, w postaci barwnych portretów  i karykatur znanych ludzi piosenki, kabaretu i estrady zobaczymy w Galerii Jego ukochanego Liceum Plastycznego przy ul. Kurkowej w Szczecinie. Wstęp wolny.

Iwona Gacparska

 

 

 

 

Rysowanie Teatru|Wystawa Sabiny Wacławczyk  

Mam zaszczyt zaprosić na moją wystawę indywidualną pt: „Rysowanie Teatru”.

Wernisaż odbędzie się 8 mego marca w sobotę o godz 17.00 w Klubie Delta (Filia MOK) w Szczecinie Dąbiu.

Prezentuję wybór ośmiu projektów scenografii teatralnej, wybranych na cele wystawy spośród wszystkich, jakie stworzyłam w ciągu ostatnich pięciu lat. To około setki rysunków w rożnych technikach, wykonanych w różnych okolicznościach, na prośbę różnych instytucji i artystów.

Gorąco zachęcam do oglądania.

Wystawa trwa do 1 szego kwietnia 2014.

więcej informacji o mnie i o wystawie pod linkiem:

http://www.klubdelta.pl/index.php?m=program&id=8&subid=430

Polecam wystawę również ze względu na zbliżające się (24 tego marca) Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru.

 

Pozdrawiam serdecznie

scenograf i reżyser teatralna

Sabina Wacławczyk

 

 

 

Nagroda Henryk  

Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP w maju 2009r. ustanowił nagrodę HENRYK za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie teatru lalek. Jest to nagroda indywidualna, pragniemy każdego roku honorować nią wybitnych twórców z całego środowiska .

 

W tym roku – o czym z radością informujemy – laureatami nagrody są:

 1. Elżbieta Węgrzyn

 2. Grzegorz Kwieciński

 

Wręczenie statuetek Henryka, odbędzie się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ul. Jazdów 1
podczas spotkania z okazji uroczystych obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa w dniu 24 marca 2014 roku o godz. 12:00.

   

Patronem nagrody HENRYK jest

Henryk Ryl (1911-1983) lider polskiego lalkarstwa, reżyser teatru lalek, dramaturg, teoretyk teatru, publicysta, nauczyciel, wieloletni redaktor pisma „Teatr Lalek, założyciel Teatru Lalek Arlekin w Łodzi (1948r.). Mocno zaangażowany w działalność społeczną na rzecz środowiska lalkarskiego oraz rozwój teatru lalek w Polsce. Był współzałożycielem i wieloletnim przewodniczącym Polskiego Ośrodka Lalkarskiego UNIMA. Dzięki niemu w 1950r. powstała Sekcja Teatrów Lalek SPATiF (obecnie ZASP), której przez wiele kadencji był przewodniczącym. Był on wybitną osobowością i ogromnym autorytetem w powojennym teatrze lalek.

 

 

Podziękowanie

Kurier Szczeciński

KURIER-Spotkania w DOM-u.jpg
(3.37MB)

 

 

 

 

 

 "Życie odmierzane piosenkami" -nowy album Wiesława Łągiewki 

Życie odmierzane piosenkami –rok jak song, lata komedii i zimy liryki… Piosenki napisane specjalnie dla mnie i nie tylko –w ich wiernej asyście stoję na scenach teatralnych, estradach i kabaretach. To moje przystanki –stacyjki –tak o swoim nowym albumie z piosenkami, wydanym z okazji jubileuszu 40. lat pracy artystycznej, opowiada Wiesław Łągiewka.  

Na Życie odmierzane piosenkami składają się dwa krążki. Pierwszy Piosenki ze scenki –zaśpiewany specjalnie dla najmłodszych, w nagraniach do tej płyty nie mogło zabraknąć córki Wiesława Łągiewki, Marty. Razem zaśpiewali dwa utwory, w albumie znajdziemy także piosenki ze spektakli. Proszę, kochane Dzieciaki, oto "Piosenki ze scenki". Wstańcie z tapczanów, bo tej płyty słucha się w ruchu: wolno skakać, robić miny i wcale nie trzeba być cicho. Kto lubi śpiewać - polubi jeszcze bardziej. Kto nie umie - teraz się nauczy. A ja mogę się dobrze bawić tylko z Wami - moimi Słuchaczami. Niech to będą nasze wspólne piosenki i wspólna scenka! Bo Piosenki ze scenki to również rodzinna, edukacyjna rozrywka, z dołączonej do albumu książeczki, dowiemy się jakie zabawy wykonać w danym momencie słuchania. Piosenki ze scenki rozwijają dziecko za pomocą zgadywanek, „dośpiewanek” i ćwiczeń dykcyjnych, a wszystko w rytmie słuchanych  utworów.

Drugi krążek Pioseny ze sceny wydany jest dla większych słuchaczy, co ciekawe z dołączonej do albumu książeczki możemy poznać historie związane z piosenkami. Poznamy  wspomnienia z zagranych przez Wiesława Łągiewkę ról, spotkanych przyjaciół, czy pracy z cenionymi artystami (m.in. Zbigniewem Zamachowskim, Wojciechem Malajkatem, Markiem Walczewskim, Zbigniewem Wodeckim). Zapraszam Państwa do podróży przez krainy szczecińskich teatrów i twórców, przez krainy mojego życia. Piosenki - przyjaciółki moje niewidzialne - dzisiaj pozwolą się zobaczyć...- zachęca Wiesław Łągiewka

Kompozytorami i autorami tekstów są: Zbigniew Zamachowski, Artur Daniel Liskowacki, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Adam Opatowicz, Krzysztof Baranowski, Janusz Stalmierski, Andrzej Poniedzielski, Barbara Stenka, Tadeusz Klimowski, Bruno Gościniak, Ryszard Leoszewski, Agnieszka Mazurek, Urszula Piotrowska, Magda Melnicka-Sypko –oraz koledzy z liceum –Henryk Lewicki oraz Leonard Kaczanowski. A także Julian Tuwim i Konstanty Ildefons Gałczyński. Autorem okładek płyt  jest Leszek Żebrowski.

Płyta do kupienia w Teatrze Polskim w Szczecinie.

Gorąco polecamy!

 

"Niedoparki"- bajka dla dzieci/ Kino Zamek/ Premiera 1 lutego 2014 

Niedoparki zafascynowały mnie już od pierwszego czytania. Pierwszy raz czytałem je razem z moim synem Franciszkiem i od razu stwierdziliśmy, że trzeba z tego zrobić przedstawienie.Dają niesamowitą możliwość stworzenia fantastycznej teatralnej zabawy. Połączenie planu żywego i lalkowego mogą dać szansę na dynamiczne i pełne akcji widowisko. Niepowtarzalny humor, zabawne odniesienia do literatury, filmu kryminalnego i gangsterskiego, dają okazję na zabawę nie tylko dla najmłodszych, ale także dla ich rodziców. To również opowieść o przyjaźni, zdradzie i wybaczeniu. Ale przede wszystkim jest to pierwsza w literaturze i może pierwsza w teatrze próba zmierzenia się z jedną z największych tajemnic ludzkości: „gdzie giną skarpetki?". A my pozostajemy  z ciągle rosnącymi workami niedoparków.

Paweł Niczewski

            

 

Autor utworu: Pavel  Šrut, Autor przekładu: Julia Różewicz, Autor adaptacji tekstu: Paweł Niczewski, Reżyseria: Arkadiusz Buszko, Muzyka: Jacek Gałkiewicz, Teksty piosenek: Marek Maj, Kostiumy: Agnieszka Miluniec, Scenografia: Maciej Osmycki,
Projekt plakatu: Jan Estrada Osmycki,  

Obsada: Paulina Lenart, Paweł Niczewski

 

                       Spektakl współfinansowany przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz Związek Artystów Scen Polskich

 

                                                                                              Serdecznie zapraszamy! 

 

 

"Arkadiusz Gacparski. Twórczość niedokończona" - promocja książki 

Promocja albumu "Arkadiusz Gacparski. Twórczość niedokończona" odbędzie się w piątek, 14 lutego o godz. 17.00 w Książnicy Pomorskiej, Aula. Autorką jest Iwona Gacparska, wdowa po Artyście, szczecińska aktorka.  Opracowanie graficzne całości albumu, skład i projekt okładki - Marcin Ozga.  

Patronat medialny – TVP Szczecin i Kurier Szczeciński.

Książka objęta Mecenatem Miasta Szczecin oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

 

To książka opowiadająca o pracy szczecińskiego rysownika, karykaturzysty, ilustratora, plakacisty Arkadiusza Gacparskiego, który zmarł po ciężkiej chorobie w kwietniu 2013 roku. Autorka przypomina nam Jego pasje i poglądy na świat. Przekazuje także krótki zapis Jego zmagań z chorobą i samym momentem Odejścia. Dzieli się z czytelnikiem swoimi wspomnieniami na temat tego, jak powstawały niektóre rysunki, co było kluczem do rysowania znakomitych karykatur i portretów, opowiada jakim był człowiekiem, o czym marzył, kim chciał zostać w czasach dzieciństwa. Opowiada też o ludziach, których Artysta spotkał na drodze swojego zawodowego życia i dzieli się własnymi przemyśleniami po śmierci Męża.

Arkadiusz Gacparski współtworzył w początkach lat 90 szczecińską Piwnicę przy Krypcie oraz słynne szczecińskie Dymnalia. Był Przyjacielem aktorów, którym na przestrzeni 30 lat swojej pracy  rysował znakomite karykatury i portrety. Wyszła z tego taka osobliwa aktorska kronika Szczecina. O tym wszystkim w swojej książce opowiada jej autorka – wdowa po Artyście, Iwona Gacparska.

Opowieść uatrakcyjniają wspomnienia przyjaciół, których zawsze wokół Arkadiusza Gacparskiego było wielu, bo był dobrym człowiekiem, człowiekiem o wielkim sercu ,wspaniałym Artystą i kronikarzem współczesnych czasów, a także kronikarzem Szczecina. Na kartach książki Arkadiusza Gacparskiego wspominają między innymi: Mateusz Wagemann, Małgorzata Jacyna-Witt, Leszek Dobrzyński, Dariusz Wieczorek, Adam Opatowicz, Marek Pasiuta, Tomasz Jankiewicz, Konrad Pawicki, Joanna Tryniszewska i wielu innych.

Na tę promocję trzeba przyjść, tu nie może Państwa zabraknąć.  

Bo to taka opowieść o nas samych...

 

 

 

 

Zaduszki Teatralne 

 

 

W programie tegorocznych uroczystości:

 

Giovanni Battista Pergolesi

STABAT MATER

Wystąpią: Ewa Filipowicz- mezzosopran, Lucyna Boguszewska- sopran, Norbert Twórczyński- dyrygent

recytacja:Bolesława Fafińska,  Anna Gielarowska, Mirosław Kupiec, Wiesław Łągiewka,  Paweł Niczewski

Prowadzenie: Mirosław Kosiński

18 listopada 2013
Kościół p.w. św. Dominika plac Ofiar Katynia 1
Występy poprzedzi msza święta o godzinie 19.

WSTĘP WOLNY

 

Serdecznie zapraszamy 

 

 

 

 

 

 

 

 

Być kochanym... Poszukiwania według wierszy ks. Jana Twardowskiego  

 

Zapraszamy na spektakl poetycki
- w klimacie gotyckiej, XIV wiecznej, pofranciszkańskiej świątyni, z unikalnymi polichromiami i freskami średniowiecznymi, najstarszą w Szczecinie więźbą dachową z 1368/9 roku, płytami nagrobnymi, a także nowatorskim babtysterium -

 

Być kochanym...  

Poszukiwania według wierszy ks. Jana Twardowskiego

2 listopada 2013, godz. 19.00 (sobota)
ul. Świętego Ducha 9, kościół p.w. św. Jana Ewangelisty (Księża Pallotyni)

Scenariusz, słowo, realizacja – Anna Gielarowska

Opracowanie muzyki, gitara klasyczna – Kornela Arwicz-Sienicka

 

Człowieka prowadzi Anioł Muzyki, by odkrył „kim jest?” („ja prawdziwe” wg wiersza ks. Jana).

Piękne, pełne prostoty i refleksji wiersze Autora „Nie przyszedłem Pana nawracać”.

                                                                    
W programie:

"Elogio de la danza" Leo Brouwera
"Cavatina" Stanley'a Myersa
"Serenada" Franza Schuberta
"Recuerdos de la Alhambra" Francisco Tarregi
 

 

Pierwotna wersja przedstawienia to „Z Ziemią krążymy”… Poszukiwania wg wierszy ks. Jana Twardowskiego do muzyki Waldemara Sutryka. Została rozpisana na sześć osób: obok aktorki – tancerka, śpiewaczka, trzech muzyków (Anioły: Muzyki, Tańca i Śpiewu). Spektakl oglądał Twardowski w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu – 17.12.2004.     

 

Z wpisu ks. Twardowskiego:   

 

“Uważam, że Ania Gielarowska mówiła wiersze, ale na szczęście nie recytowała. To mi bardzo odpowiada, nie każdy tak mówić potrafi. Mówiła w sposób prosty, naturalny. Chciałbym, żeby tak właśnie moje wiersze mówiono” (2004).

Dotacje: Urząd Miasta Szczecin i Związek Pisarzy Polskich Oddział w Szczecinie.   

Anna Gielarowska jest w posiadaniu filmu o Księdzu Poecie  (TVP 3 „Arka”  

emitowała fragmenty). Odwiedzała Księdza w przeciągu dwóch ostatnich lat życia - dziewięciokrotnie.  Była przy Księdza „odchodzeniu” 18.01.2006 w Warszawie, na Banacha. Jak mówi: „’Ojciec’ poczekał”.

 

 

 

  Zdjęcia: Michał Kulik 

 

   

Podziękowanie      

 

 

 

BRITH OUT | 30.10 | h. 20.00 | POZNAŃ | POLAND
Archive of the body

choreografia: Kaya Kołodziejczyk
tańczą: Kaya Kołodziejczyk, Karolina Wołkowiecka, Karol Tymiński, Ramona Nagabczyńska, Filip Szatarski
reżyseria świateł: Herman Venderickx
menadżer produkcji: Natalia Starowieyska

Proces kreacji zainspirowany został poszukiwaniami odpowiedzi na kilka pytań: Czy możliwe jest wyabstrahowanie z przestrzennych i socjalnych relacji znaków odnoszących nas do dziedzictwa i tradycji? Czy pop może oznaczać folk? Czy rekonstrukcja jest możliwa i jaką formę może przyjąć? W jakim kierunku podąża ruch, kiedy następuje ograniczenie jego przestrzeni?

Jednym z głównych motywów strukturyzujących pracę performerów w pierwszej fazie była rekonstrukcja zarówno taneczna, jak i muzyczna „Krzesanego” Conrada Drzewieckiego. Inspirowana tańcem podhalańskim choreografia, której premiera odbyła się w 1977 roku w Poznaniu, po trzydziestu latach wraca jako punkt wyjścia dla tancerzy pod przywództwem Kai Kołodziejczyk – tym razem w Belgradzie. Tam bowiem rozpoczęły się prace do spektaklu „Brith Out” i kończą się instalacją ułożoną dla pięciu tancerzy w przestrzeni galeryjnej. Nie ma śladu po tańcu w kole, nie ma ludowych kostiumów, powstaje zupełnie nowe dzieło, wyrastające z tej wydobytej choreografii i tradycji Podhala – choreograficzny palimpsest.

Wykorzystanie technik improwizacji opartych na neurologii oraz wizualizacji umożliwiło rozwinięcie indywidualnego potencjału tancerzy, z których każdy reprezentuje odmienną szkołę tańca i estetykę ruchu. Intymne i kameralne instalacje ruchowo-taneczne, w sytuacji wyjątkowej fizycznej bliskości obiektu, konfrontują widza z różnorodnością prezentowaną przez wykonawców, jak i z własnymi oczekiwaniami co do recepcji ciała w ruchu, w kontekście galeryjno-teatralnej przestrzeni.


Brith Out...” to spektakl / instalacja taneczna dla pięciu tancerzy. Praca nad nim rozpoczęła się w Belgradzie (październik 2007) w ramach interdyscyplinarnego projektu artystycznego „Rezonans" Polska-Serbia-Szwajcaria organizowanego przy wsparciu m.in. szwajcarskiej Fundacji dla Kultury ProHelvetia.
Premiera Warszawska odbyła się podczas Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji Rozdroże 2008 w Centrum Sztuki Współczesnej/Zamku Ujazdowskim.


 
 

Spotkanie z Wiesławem Lewocem, autorem książki "B-kompleks" 

Książnica Pomorska zaprasza na promocję debiutanckiej powieści Wiesława Lewoca – “B-kompleks”.   

Miejsce: Sala Stefana Flukowskiego

Data: 26 września 2013, godz.17.00 (wstęp wolny) 

Gośćmi autora będą: Artur D. Liskowacki (pisarz, krytyk literacki, dziennikarz) i Adam Dzieciniak (aktor).

 

Debiut Wiesława Lewoca to propozycja nie tylko sprawna warsztatowo, ale i z różnych przyczyn interesująca. Autor, urodzony w Szczecinie (1967) i znany dotąd jako aktor szczecińskich scen oraz animator kultury w swojej pierwszej powieści opisuje losy wysiedlonej znad Niemna i osiadłej na Ziemiach Zachodnich rodziny Jarmoców. Repatrianci niby się w tych nowych warunkach zakorzeniają, ale obciążeni bagażem historii, a także obsesji i traum, lęków i kompleksów, degenerują się , dziwaczeją i popadają w jeszcze większe fobie i kompleksy. Powieść ma znamiona rodzinnej sagi (Jarmocowie to liczna familia, a ich losy ukazane są na tle szerokiej panoramy PRL), lecz ta klasyfikacja jest myląca. B kompleks to raczej bildungsroman – powieść o dojrzewaniu i formowaniu się moralnym i duchowym bohatera, w tym przypadku Antoniego Jarmoca. Jest zarazem jakby odwróceniem tej formuły – mamy tu bowiem do czynienia nie z rozwojem, a z postępującym regresem.

Główny bohater, zmagający się z domowymi zmorami i własną… nietypowością (już jako niemowlę ma genitalia dorosłego mężczyzny), szarpany namiętnościami (śmiała erotyka) i ambicjami (chce zostać aktorem) – uczy się życia z brawurą, ale doznaje bolesnych rozczarowań. Powieść z każdą stroną staje się coraz bardziej serio. Ba, nabiera cech psychodramy i horroru, zmieniając się w dramatyczny obrachunek życia okaleczonego, przegranego. Atmosfera zagęszcza się, nabrzmiewa.Musi nastąpić jakieś rozwiązanie. Tylko jakie?

                                                                                Artur D. Liskowacki

                                                                               („Kurier Szczezciński”)


 

Kreską Gacparskiego- wystawa rysunku satyrycznego 

Związek Artystów Scen Polskich w Szczecinie objął patronatem jubileuszową wystawą rysunku satyrycznego KRESKĄ GACPARSKIEGO, znanego szczecińskiego plakacisty, karykaturzysty, scenografa, rysownika, a przede wszystkim przyjaciela artystów- Arkadiusza Gacparskiego (1962-2013).

Na wystawie znajdziemy ponad 50 grafik artysty, których tematem jest wszystko to, co nas boli, śmieszy, a czasem przeraża. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Rysunki to trafny komentarz, dosadna puenta, charakterystyczna kreska, inteligentny humor. To satyra na czasy współczesne - na politykę, moralność, absurdy funkcjonowania państwa, problemy artystów. Prezentowane prace to namiastka tego, co powstało na przestrzeni ostatnich 20 lat. Wszystko w bieli i czerni, w piórku  i tuszu - tradycyjnie, jak na klasyka gatunku przystało. Taka charakterystyczna  "Kreska Gacparskiego" ...

 

kurator wystawy, wybór rysunków, komentarz - Iwona Gacparska

projekt graficzny wystawy, zaproszenia, plakatu, folderu– Marcin Ozga

 

Wystawa trwać będzie od 13 września do 13 października br. uroczyste otwarcie odbędzie się 13 września           o godzinie 17 na Jasnych Błoniach w Szczecinie.

 

Arkadiusz Gacparski w Encyklopedii Szczecina 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy!